KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 4616091
nr 461 6091
Blandteknik
Sign Lars A, "Månlandskap", 64x98, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
100 kr
tisdag 10 april 2007
kl 17:46:23
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods